Separacja prawna

Nawet jeśli Ty i Twój mąż lub żona mieszkacie osobno i nie utrzymujecie ze sobą kontaktu, niczego nie zmienia to na gruncie prawnym. Z punktu widzenia przepisów jesteście jak każde inne małżeństwo. Właśnie dlatego, jeśli z różnych powodów nie chcecie brać rozwodu, warto zdecydować się na separację prawną. W ten sposób zabezpieczycie przyszłość swoją i wspólnych dzieci.

Dlaczego pomoc adwokata od separacji może okazać się konieczna?

Separacja prawna pozwala wam uregulować takie kwestie jak podział majątku, opieka nad dziećmi, władza rodzicielska i odsunięcie małżonka od dziedziczenia ustawowego. Nie musi być przy tym wcale pierwszym krokiem do rozstania. Nadal pozostaniecie małżeństwem i jeśli później zażegnacie kryzys w związku, separację będzie można znieść. Zanim jednak zapadną jakiekolwiek decyzje w tej kwestii – czy to o odbudowaniu relacji, czy o rozwodzie – będziesz czuć się pewniej w tej obecnej sytuacji.

Od znajomości przepisów i przygotowania do sprawy może zależeć, czy otrzymasz alimenty od małżonka, z kim zamieszkają wasze dzieci i jak podzielony zostanie majątek. W tak ważnych sprawach nie opłaca się więc ryzykować, a korzystając z pomocy adwokata możesz czuć się pewniej.

Jak w sprawach o separację prawną może Ci pomóc moja kancelaria adwokacka w Warszawie?

  • udzielam dokładnych informacji na temat tego, na czym polega separacja, wyjaśniam jej konsekwencje prawne, jak i faktyczne;
  • przygotowuję odpowiednie dokumenty do złożenia w sądzie, przede wszystkim pozew lub wspólny wniosek o separację i upewniam się, że uwzględnia on wszystkie ważne dla Ciebie kwestie;
  • prowadzę negocjacje i mediacje dotyczące separacji prawnej;
  • reprezentuję Cię w postępowaniu sądowym dotyczącym separacji.

Skontaktuj się ze mną i pozwól mi działać w Twoim imieniu. Im szybciej podejmiemy współpracę, tym większa szansa, że sprawa zakończy się po Twojej myśli.

Separacja prawna a separacja faktyczna – jaka jest różnica?

Separacja faktyczna to sytuacja, w której decydujecie się na zamieszkanie osobno, ograniczenie kontaktu lub nawet w ogóle go nie utrzymujecie, ale nie regulujecie tej kwestii na gruncie prawnym. Choć nie żyjecie razem, z punktu widzenia prawa jesteście jak każde inne szczęśliwe małżeństwo. Separacja prawna pozwala natomiast ten stan zmienić i dostosować waszą sytuację prawną do tego, jak faktycznie wygląda wasza relacja.

Jakie są skutki separacji?

Orzeczenie separacji prowadzi do powstania rozdzielności majątkowej. Nie będziecie też po sobie dziedziczyć z ustawy, czyli w sytuacji, w której nie sporządzicie testamentu. Separacja prawna wymaga także uregulowania kwestii dotyczących wspólnych małoletnich dzieci, takich jak kontakty, alimenty czy władza rodzicielska.